درمان آفات توت فرنگی با روش های ارگانیک

ارسال شده در: سبزیجات | ۰

آفات مهم توت فرنگی :

گیاه توت فرنگی در طول دوره رشد و گلدهی و محصول دهی ، می تواند در معرض آفات مختلفی قرار بگیرد که هر کدام از این آفات در شرایط خاصی ظاهر می شوند و به گیاه صدمه وارد می کنند . برای جلوگیری از آسیبهای ناشی از این آفات ، بهتر است در ابتدا آفاتی را که گیاه توت فرنگی را تهدید می کنند بشناسیم و اطلاعاتی در مورد شرایط خاص ظاهر شدن آن آفت و علائم ظهور آن و همچنین آثار آسیب زدن آن آفت به گیاه ، کسب نماییم .

در زیر به معرفی تعدادی از آفات مهم توت فرنگی و اطلاعات مختصری در مورد آنها و شیوه درمان و پیشگیری آسیب های ناشی از آنها می پردازیم .

 

 

10

شته ریشه توت فرنگی
85j

شته توت فرنگی
نئد

مورچه
52175

شته توت فرنگی
emx

شته توت فرنگی
;kkj

 خسارت به میوه ها ، ناشی از مورچه ها

شته ریشه توت فرنگی و مورچه ها :

این شته ها بیشتر در محل هایی که مورچه ها وجود دارند فعالیت می کنند . مورچه ها از شته ها محافظت کرده و باعث گرایش شته به فعالیت بر روی ریشه های توت فرنگی می شوند . در مقابل ، مورچه ها بیشتر غذای خود را از شیره گیاهی دفع شده توسط شته ها بدست می آورند . این شته در اطراف طوقه ی بوته های توت فرنگی زندگی کرده و از ساقه های برگ دار و جوان و جوانه ها تغذیه می کند . زمانی که شته ها تکثیر می یابند ، توسط مورچه ها شناسایی شده و به قسمت ریشه انتقال می یابند . در اینجا شته ها با مکیدن شیره گیاهی ، از بافت ریشه تغذیه می کنند ، بطوری که بوته توت فرنگی به شدت ضعیف می شود . بوته های مورد تهاجم ، علائمی از قبیل کاهش رشد ،برگ های رنگ پریده و کوچک و میوه های خشک را نشان می دهند .

راهکاری مناسب برای کنترل شته‎ها و سایر حشرات از طریق سموم حشره کش گیاهی ( ارگانیک ) :

۱–  مواد لازم : ۲ فنجان برگ و ساقه‎ی گیاه گوجه فرنگی ، ۱ لیتر آب .

۲ فنجان برگ و ساقه ی گیاه گوجه فرنگی را در غذا ساز بریزید . ۲ فنجان آب را نیز اضافه کنید .
مواد را به مدت ۲ دقیقه مخلوط کنید . سپس مخلوط را در یک ظرف جداگانه ریخته و بگذارید ۱ روز بماند . پس از یک روز مخلوط را در یک ظرف جداگانه ریخته و صاف کنید . مایع صاف شده را به ۱ لیتر آب اضافه کنید و به گیاه آلوده اسپری نمایید .
نکته : گل‎های جعفری نیز جزو گیاهانی هستند که معمولاً برای دفع آفات استفاده می‎شوند . می‎توانید ساقه و برگ آن‎ها را در مخلوط کن بریزید و مخلوط کنید و سپس بگذارید مخلوط‎تان در ظرفی تا یک روز بماند . بعد از صاف کردن و رقیق کردن با آب، به گیاه اسپری کنید .

۲– یک صابون ظرفشویی مایع ملایم انتخاب کنید . با استفاده از صابون های خفیف تر احتمال ایجاد اثرات مضر روی گیاه کمتر می شود. از صابون های تخصصی ، ضد باکتری و صابون های معطر نباید استفاده شود . ۱۰ تا ۱۵ میلی لیتر صابون را به ۴ لیتر آب اضافه کنید و آن ها را به خوبی با هم مخلوط کنید .

ترکیب را درون یک آب پاش بریزید . ممکن است همه مخلوط آب و صابون در یک آب پاش جای نگیرد بنابراین باید از یک آب پاش بزرگ استفاده کنید و تا جایی که ممکن است مخلوط را درون آن بریزید . آفت کش را روی قسمت کوچکی از گیاه که آلوده شده است تست کنید و به مدت یک روز آن را تحت نظر داشته باشید ،  اگر پژمرده نشد یا تغییر رنگ نداد بی خطر است .

آفت کش های طبیعی را روی کل گیاه اسپری کنید و بر مناطقی که به نظر می رسد آلودگی زیاد تر است بیشتر تمرکز کنید . این آفت کش حشرات را فلج می کند و آن ها دیگر قادر به غذا خوردن نخواهند بود و در نتیجه از بین می روند . هر دو یا سه روز یک بار آفت کش را روی گیاه اسپری کنید و این کار را به مدت ۲ هفته انجام دهید . به دلیل این که این آفت کش رقیق است ادامه برنامه تنها راهی است که اطمینان حاصل می شود آلودگی از بین رفته است .

۳– ½ فنجان فلفل تند را با ½ فنجان حبه سیر یا پیاز مخلوط کنید . همچنین می توان هم از پیاز و هم از سیر استفاده کرد . همه سبزیجات باید قبل از استفاده خرد شوند . سبزیجات خرد شده را در مخلوط کن برقی بریزید تا به حالت یک رب غلیظ برسند .

دو فنجان آب گرم (۵۰۰ میلی لیتر) به ترکیب اضافه کنید و به طور کامل آن ها را با هم مخلوط کنید . ترکیب را در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی بریزید و آن را به مدت ۲۴ ساعت در یک مکان آفتابی یا یک مکان گرم قرار دهید . بهتر است که در مکان آفتابی نگه داشته شود .

مخلوط را از یک صافی عبور دهید و آب به دست آمده را به یک ظرف دیگر منتقل کنید . این آب آفت کش شما می باشد . آفت کش خود را به درون یک آب پاش بریزید . قبل از این که آفت کش را به درون آب پاش بریزید ، آب باش را با آب و صابون بشویید تا آلودگی نداشته باشد . از این آفت کش گیاهان آپارتمانی می توان برای درمان گیاهان آلوده هر ۴ یا ۵ روز یکبار استفاده کرد . پس از ۳ یا ۴ بار استفاده ، آفات از بین می روند .

 

 

 

 

 

 

ghjk

حلزون
ggfd

راب یا لیسک و حلزون
asdf

راب یا لیسک

راب یا لیسک و حلزون :

این جانوران علاوه بر تغذیه از برگ های توت فرنگی از میوه آن نیز تغذیه و در درون آن حفره های عمیقی ایجاد می کنند .

برای مبارزه با این جانوران ، بهترین راه، مبارزه فیزیکی با آنهاست . بهتر است در صورت مشاهده ، جمع آوری شوند و از سموم شیمیایی استفاده نشود . بوی پوست مرکبات ( پرتقال ، نارنج ، نارنگی ، لیمو ) برای راب ها و حلزون ها بسیار خوشایند است و میتوان از آنها بعنوان طعمه برای شکار حلزون ها و راب ها استفاده نمود . همچنین بوی ماءالشعیر برای این جانداران خوشایند و در عین حال کشنده است که میتوان ظرف حاوی مقداری ماءالشعیر را در نزدیکی گیاهان کشت شده بعنوان طعمه برای شکار راب ها و حلزون ها قرار داد .

برخی از مواد طبیعی ، قادرند در صورت تماس مستقیم با بدن راب و حلزون باعث مرگ آنان شوند . در زیر به برخی از این مواد اشاره می گردد :

–  محلول سرکه در  آب به نسبت مساوی از هردو ( بر روی گیاهان پاشیده نشود ) .

–  محلول صابون در آب (  آب صابون ) .

–  محلول نمک در آب یا نمک به صورت خشک ( بر روی خاک و گیاهان پاشیده نشود )

–  پاشیدن محلول دم کرده ی هر کدام از این مواد بر روی حلزون باعث دوری یا مرگ آن می شود ( پوست پرتقال ، پوست گریپ فروت ، سیر ، فلفل ، برگ گردو و  بلوط ) .

 

 

gffd

برنزه و قهوه ای شدن برگها در اثر آفت کنه تارتن
الل

کنه تارتن (عنکبوتی) دو لکه ای
jhhb

آثار تارهای کنه تارتن (عنکبوتی)

کنه تارتن ( عنکبوتی ) دو لکه ای :

این کنه ها با مهیا شدن شرایط  رطوبت و دمای بالا ، در پشت برگ ها استقرار یافته و از شیره گیاهی تغذیه می کنند . این امر موجب برنزه شدن برگ ها و قهوه ای شدن و خشک شدن آنها می شود .

بهتر است در صورت شیوع بالای این آفت، بوته ی آلوده، حذف و سوزانده شود . اگر در همان ابتدای آلودگی متوجه آثار وجود این کنه شدید ، میتوانید از راهکارهایی که برای کنترل شته ها ذکر شد استفاده نمایید یا اینکه میتوانید از کنه کش ارگانیک تنداکسیر ( حاوی عصاره روغنی فلفل قرمز تند ) به نسبت دو سی سی در یک لیتر آب استفاده کنید و بر روی بوته آلوده اسپری نمایید .

 

 

 

8  اتنتدد

سوسک توت فرنگی
 نتتا

خسارت ناشی از سوسک توت فرنگی

سوسک توت فرنگی :

این سوسک ها قادرند به میوه های در حال رسیدن توت فرنگی ، آسیب بزنند . درواقع با ایجاد سوراخ بر روی توت فرنگی ، علاوه بر مکیدن شیره ی میوه ، سبب فاسد شدن میوه نیز می شوند .

برای جلوگیری از جذب این حشره توسط گیاه ، میوه های ناسالم و در حال پوسیدن را جمع آوری و حذف نمایید . در صورت مشاهده ی این حشره ، میتوانید از راهکارهایی که برای کنترل شته ها ذکر شد استفاده نمایید یا اینکه میتوانید از کنه کش ارگانیک تنداکسیر ( حاوی عصاره روغنی فلفل قرمز تند ) به نسبت دو سی سی در یک لیتر آب استفاده کنید و بر روی بوته آلوده اسپری نمایید .

 

 

 

kkjhh 6332

بدشکلی میوه توت فرنگی ناشی از سن های لیگوس
kjh

سن لیگوس

 

سن های لیگوس :

این حشرات زننده – مکنده با تغذیه از شیره گیاهی ، باعث تغییر شکل میوه های توت فرنگی شده و موجب تشکیل سوراخ هایی در سطح میوه می شوند . سن های لیگوس یکی از عوامل بدشکلی میوه های توت فرنگی می باشند .

حذف علف های هرز اطراف بوته ها و حذف برگهای قدیمی و پاکسازی بوته از ساقه ها و برگهای خشک شده ، میتواند به کنترل سن ها کمک کند . در صورت مشاهده ی این حشره، میتوانید از راهکارهایی که برای کنترل شته ها ذکر شد استفاده نمایید یا اینکه میتوانید از کنه کش ارگانیک تنداکسیر ( حاوی عصاره روغنی فلفل قرمز تند ) به نسبت دو سی سی در یک لیتر آب استفاده کنید و بر روی بوته آلوده اسپری نمایید .

 

 

 

 

دذ
آسیب تریپس به گل و میوه توت فرنگی
ذرزز

آسیب به گلها توسط حشرات تریپس

5

تریپس
ئدذ

بدشکلی میوه ها ناشی از حشرات
تریپس

تریپس :

این حشرات با تغذیه از گل ها موجب کاهش تولید و بدشکلی میوه ها میشوند . علایم به صورت لکه های قهوه ای سوخته روی گل ها بوده و در سطح دانه های توت فرنگی نیز حالت ترک خوردگی و تغییر رنگ دیده می شود .

این حشرات در سطح زیرین برگها نیز تجمع می یابند و با مکیدن شیره ی برگ ، به آن آسیب می رسانند .

در صورت مشاهده ی این حشره یا علایم حضور آن روی گیاه، میتوانید از راهکارهایی که برای کنترل شته ها ذکر شد استفاده نمایید یا اینکه میتوانید از کنه کش ارگانیک تنداکسیر ( حاوی عصاره روغنی فلفل قرمز تند ) به نسبت دو سی سی در یک لیتر آب استفاده کنید و بر روی بوته آلوده اسپری نمایید .

 

 

 

 

 

 

mnbb hj;

برگخوار توت فرنگی ( مینوز توت فرنگی )
4251

پیچیدگی برگ توسط مینوز توت فرنگی
 حمد  mn 19-300x224

مینوز توت فرنگی

برگخوار توت فرنگی ( مینوز توت فرنگی ) :

حشرات بالغ کوچک و زنگوله مانند هستند . شب پره های مینوز به رنگ قهوه ای زنگار مانند با بال های باز حدود ۱۲ میلی متر و لارو کامل ۳۰ میلی متر و به رنگ مایل به قهوه ای می باشند . خسارت معمولا از تغذیه لارو ها بر روی برگ ها بوده که از  آن تغذیه می کنند . برگ های توت فرنگی با تارهای تنیده شده توسط آفت به بالا لوله شده و تا می خورند . لارو با تنیدن تارهای ریز موجب تا خوردن برگچه ها از قسمت رگبرگ اصلی می شوند .

در صورت مشاهده ی این حشره و لارو آن ، یا علایم حضور آنها روی گیاه، میتوانید از راهکارهایی که برای کنترل شته ها ذکر شد استفاده نمایید یا اینکه میتوانید از کنه کش ارگانیک تنداکسیر ( حاوی عصاره روغنی فلفل قرمز تند ) به نسبت دو سی سی در یک لیتر آب استفاده کنید و بر روی بوته آلوده اسپری نمایید .

 

 

 

 

2-1-300x190

طوقه خوار توت فرنگی

طوقه خوار توت فرنگی :

این لاروها با ایجاد حفره و آسیب به طوقه ، موجب ضعیف و خشک شدن بوته های توت فرنگی می شوند . لاروها، طوقه گیاه را توخالی می کنند ، به طوریکه قسمتی یا همه ی گیاه ، خشک می شود .

استفاده از بوته های سالم و ضدعفونی کردن خاک و بوته ها قبل از کاشت ، با حشره کش های ارگانیک ، از گسترش طوقه خوارها جلوگیری می کند . در صورت مشاهده ی لاروهای طوقه خوار یا علایم حضور آن روی گیاه ، میتوانید از راهکارهایی که برای کنترل شته ها ذکر شد استفاده نمایید یا اینکه میتوانید از کنه کش ارگانیک تنداکسیر ( حاوی عصاره روغنی فلفل قرمز تند ) به نسبت دو سی سی در یک لیتر آب استفاده کنید و بر روی بوته آلوده اسپری نمایید .

 

 

 

هر سوالی در مورد پرورش توت فرنگی دارید ، می توانید در قسمت دیدگاه بپرسید ، حتما جواب داده خواهد شد .

نویسنده : زینب علیزاده کارشناسی ارشد باغبانی دانشگاه گیلان
مشاوره رایگان در زمینه کشت و کار توت فرنگی در سطح وسیع ، در استان گیلان
ارتباط مستقیم تلگرامی ۰۹۱۱۲۴۳۸۶۸۳

دیدگاهی بنویسید