گیاه دارویی رازک

گیاه دارویی رازک

ارسال شده در: گیاهان دارویی | ۰

HOP

 (Humulus lupulus, Cannabinaceae)

شرح:

گیاهی است دو پایه، علفی و بالا رو نده که اعضای آن از تارهای خشن پوشیده است. دارای برگهای متقابل، دندانه دار با ۵ – ۳ لوب نامساوی است. در پایه نر آن گلها به شکل خوشه های خاص و در پایه مادر گلها به حالت مجتمع شبیه مخروطهای تقریبا کروی ظاهر می شود. میوه رازک فندقه ای است که در سطح و قاعده آن تارهای ترشحی زیادی وجود دارد.

 

قسمت مورد استفاده:

مجموعه گلهای ماده (Houblon Cone) به شکل میوه زیر کاج به رنگ سبز کم رنگی.

 

زیستگاه و جمع آوری:

رازک بحالت خودرو در جنگلها و مناطق پوشیده از درختچه ها و انبوه بوته ها می روید. مخروطهای ماده آنرا در مرداد تا شهریور ماه به تناسب و اریته مورد کشت (زودرس یا دیر رس) و نیز مشخصات محل رویش می چینند و به سرعت آنها را در مجاورت هوای بدون رطوبت خشک می کنند.

image

 

ایران:

این گیاه در مناطق شمالی ایران، بین گرگان و سواحل دریای خزر، بندر گز و برخی نواحی مازندران می روید.

ترکیبات و اثر:

تارهای موجود در قاعده و سطح میوه رازک حاوی آلکالوئیدی به نام لوپو لین (lupulin) است. علاوه بر این مخروطهای ماده رازک دارای تاننی به نام اسید هموتانیک، مواد پکتینی، روغن فرار ومقدار زیادی مواد ازت دار می باشد. دارای خواص ادرار آور، آرام بخش و ضد تشنج است و نیز برای تسکین دردهای عادات ماهانه زنان مؤثر است.

مصرف:

تیزان ۱۰-۱۵ در هزار مخروط ماده راز به مقدار یک فنجان قبل از غذا و نیز دم کرده ۱۵-۲۰ در هزار آنرا بعنوان مقوی مصرف می کنند. همچنین مقدار ۰٫۵ گرم گرد لوپولین اثر آرام بخش دارد. ضماد حاوی این گیاه برای تسکین دردهای عصبی و خارش و ورم بکار میرود.

image 1

 

 

دیدگاهی بنویسید