راهنمای کار بردی پرورش گوجه فرنگی

راهنمای کار بردی پرورش گوجه فرنگی

ارسال شده در: سبزیجات | ۰

نام انگلیسی:

tomato

نام علمی:

Solanum lycopersicum

مکان مناسب گوجه فرنگی:

گوجه فرنگی به نور مستقیم آفتاب در تمام روز احیاج دارد و مکان های نیمه سایه تا سایه برای رشد گوجه فرنگی نامناسب است.

خاک مناسب گوجه فرنگی:

خاک های سبک با مواد عالی زیاد( کود حیوانی یا کمپوست) به شرطی که کود کامل پوسیده باشد. همچنین خاک باید زهکشی بسیار خوبی داشته باشد گوجه فرنگی به آبگرفتگی پایه ریشه بسیار حساس است.

گلدان مناسب برای کشت گوجه فرنگی:

گوجه فرنگی گیاهی است که به راحتی در گلدان رشد می کند به شرطی که چند نکته را رعایت کنید یک رقم مناسب انتخاب کنید ارقام پا کوتاه و زود رس بسیار مناسب هستند دو اندازه گلدان مناسب باشد حداقل اندازه، قطر دهانه ۳۰ و ارتفاع ۵۰ مورد نیاز است سه و مهمترین مورد، تغدیه است گیاهی که در گلدان رشد می کند محیط کمی برای بدست آوردن مواد غذایی دارد پس حتما هفته ای دو بار از کود های کامل مثل ۲۰-۲۰-۲۰ همراه آب آبیاری یا محلول پاشی برای تغذیه بوته ها استفاده کنید.

زمان کشت گوجه فرنگی:

بهترین زمان کشت گوجه فرنگی زمانی است که دمای محیط بین ۱۸ تا ۲۲ درجه باشد. این زمان در بیشتر نقاط ایران بین اوایل تا اواسط اردیبهشت است ولی در مناطق جنوبی کشور زمان مناسب ۳۰ تا ۴۰ روز زودتر خواهد بود. پیشنهاد  من برای یافتن بهترین زمان کشت گوجه فرنگی در منطقه خود پرسیدن از کشاورزان منطقه خود است.

نشاگیری گوجه فرنگی:

نکته مهم در پرورش گوجه فرنگی روش کشت است روش نشایی برای گوجه فرنگی بهترین روش بوده  در این روش شما بذر ها را اول در گلخانه کشت می کنید چه در سینی نشا باشد و چه بر روی خاک این کار چند مزین مهم دارد یک دمای گلخانه بالاتر است و شما می توانید کار ۳۰ تا ۴۵ روز زود تر شروع کرده و زمانی که نشا ها به حد مناسب رسیدند آن ها ببرید به زمین اصلی این کار باعث پیش رس شدن  و عدم سرمازدگی محصول گوجه فرنگی شما خواهد شد دو کنترل بیماری و آفات در یک جای کوچک بسیار راحتر بوده و تلفات بذر شما کتر خواهد بود.

یک روش بسیار حرفه ای و کاربردی برای نشا گیری
مخلوطی از ۲۰%کمپوست +۶۰%کوکوپیت+۲۰%پرلیت ریز را آماده کرده آن را داخل سینی نشا ریخته و بذر ها را داخل آن بکارید.۳۰ تا ۴۵ روز آن را داخل گلخانه نگه دارید تا زمانی که نشا ها به طول ۲۰ سانتمتر و قطر ساقه آن به اندازه یک مداد شود. در طول این مدت مخلوط بستر را مرطوب نگه دارید و پس از سبز شده بذر ها، هر سه روز یکبار همراه آب آبیاری از کود های مناسب نشا برای تغذیه آن ها استفاده کنید.

نکته

ارقام رشد محدود را می توان روی خاک قرار داد یا باید قیم کوچک ایستاده نگه داشت ولی  برای ارقام رشد نامحدود حتما از داربست قوی و بلند (۲ متر ) استفاده کنید. در هرصورت بهتر بوته ها روی زمین قرار نگیرند تا از بروز آفات و بیمارها جلوگیری به عمل بیاید و همچنین محصول هم تمیز تر می‏ماند.

برداشت
در ابتدا میوه ها سبز بوده ولی بعد از رنگ گرفتن باید سریعا برداشت شود. بهترین دمای نگه داری دمای اتاق می‏باشد

عیب یابی
برای پیدا کردن کرم شاخدار گوجه فرنگی برگ های خورده شده را چک کنید. سیاه شدن ته میوه ها(گلگاه) یک اختلال تغدیه ای است. بهترین درمان برای آن پرورش گوجه فرنگی در خاک های غنی با رطوبت ثابت است(نه خیلی خشک نه خیلی خیس وقتی دست به خاک می زنید مرطوب باشه)

 

حشرات مضر گوجه فرنگی:

 

CORE1کرم بلال ذرت

COPB1سوسک کلرادوی سیب زمینی

APHG1شتهها(عمومی)

SLUG2

راب

TOLM1شفیره حشرات

FLEB1سوسک ککی

THRP1تریپس

SPIM5تارتنچه

SNAI5حلزون

TOHW3

کرم شاخ دار گوجه فرنگی

 

بیمارهی گیاهی تاثیر گذار بر گوجه فرنگی :

early-blight-2لکه موجی گوجه فرنگی

tobacco-mosaic-virusویروس موزاییک توتون

late-blight-potato

بادزدگی

root-knot-nematodes-tomatoنمادهای گره‏زای ریشه گوجه فرنگی

tomato-powdery-mildew

سفیدک پودری گوجه فرنگی

tomato-fusarium-wilt

پژمرد گی قارچی گوجه فرنگی

verticilium-wilt-sunflowersپژمردگی ورتیسلیومی

tomato-spotted-wilt-virusویروس پژمردگی لکه ای  گوجه فرنگی

tomato-septoria-leaf-spot

لکه برگی سپتوریایی گوجه فرنگی

 

منبع:
www.growveg.com/plants/us-and-canada/how-to-grow-tomatoes

دیدگاهی بنویسید